کرومیوم | مرورگر ها دندان تیز کرده اند برای کروم

Please log in or register to like posts.
اخبار
کرومیوم

با ورود پیدا کردن شرکت های بزرگ در حوزه ی مرورگرهای مبتنی بر کرومیوم ، انتخاب‌ های خیلی خوب زیادی برای کاربران پدید آمده است.

قطعا چنانچه بدانید مرورگری منابع بسیاری را مورد مصرف قرار می دهد، آماده حذف کردن آن هستید، مخصوصا زمانیکه اخبار نوید بخشی از سوی مایکروسافت در خصوص برطرف کردن اشکلات حافظه‌ی گوگل کروم شنیده می‌شود، که البته از سوی گوگل کاملا رها شده بودند. اکثر مرورگرهای دیگر زیر سایه‌ی سرعت، کارایی، حریم خصوصی و یا امنیت گوگل کروم قرار داشتند، ولی حالا دیگر لازم نیست کاربران مشکلات گوگل کروم را روی دوش خود احساس کنند، چرا که کمپانی که از قضا گوگل نیست، ورژن بهینه تری از گوگل کروم را توسعه داده است.

مبتنی بر کروم

گوگل کروم منبع های سیستمی را مصرف می‌کند

مرورگر کروم حافظه‌ و طول عمر باتری دستگاه را می‌بلعد و گوگل برای برطرف کردن این مشکل ویژگی‌های مختلفی را آزمایش می‌کند که البته فقط در حد آزمایش باقی مانده است. به تازگی گوگل قابلیت صرفه جویی در رم دستگاه که توسط مایکروسافت ارائه شده بود و به کاربران ویندوز ۱۰ اجازه می‌داد تا مشکلات کروم را با توجه به عملکرد آن مهار کنند، غیر فعال کرده است. فاکتورهای زیادی در پشت مصرف منابع سیستم توسط کروم وجود دارد که البته بیشتر آن‌ها منحصر به این مرورگر می‌باشد. سایر مرورگرهای مبتنی بر کرومیوم مانند اج مایکروسافت یا Brave چنین خصوصیتی ندارند. حتی مرورگرهای غیر کرومیوم نظیر سافاری و فایرفاکس نیز این گونه نیستند.

مسدود کردن آگهی‌های داخل گوگل کروم محدود شده است

تجارت گوگل مبتنی بر تبلیغات است و بسیاری از آگهی‌های اطراف کاربر در صفحات وب توسط خود گوگل و یا داده‌های این شرکت پیاده‌سازی می‌شود. غول جست و جو برای اطمینان از اینکه کاربران هنوز تبلیغات را مشاهده می‌کنند و در تعامل کامل با آگهی‌ها هستند، قابلیت‌ها و افزونه‌های مسدود کننده‌ی تبلیغات هم‌چون AdBlock را غیر فعال می‌کند، که این مهم استفاده از کروم بدون دیدن آگهی را غیر ممکن می‌کند. با این روش‌ها نمی‌توان همه‌ی آگهی‌ها را مسدود کرد بلکه فقط تعدادی از آن‌ها به نمایش در نمی‌آید. با این حال مرورگرهایی هم‌چون Brave (یا گزینه‌ی جایگزین بدون تبلیغات آن Bold)، اپرا و Vivaldi گشت و گذاری مانند کروم ولی بدون مشاهده‌ی تبلیغات را پیشنهاد میدهند. هم‌چنین ردیاب سایت‌های مختلف را مسدود کرده و عموما از حریم خصوصی و امنیت بهتری بهره می‌برند. Brave، مسدود کردن تبلیغات را بسیار جدی دنبال می‌کند و اگر کاربر زمانی تصمیم بگیرد که تبلیغات را مسدود نکند، حتی اگر به خاطر جایگزین کردن پیوند‌های وابسته با برچسب‌های خاص خود باشد که شبیه برچسب‌های تبلیعاتی است.

کنترل حریم خصوصی گوگل کروم آنقدر که باید جامع نیست

گوگل اطلاعات شخصی و فعالیت‌های روزمره‌ی کاربران را از دسترس هکرها و شرکت‌ها به دور نگه می‌دارد، اما همه‌ی آن‌ها در دست خودش است. اگر منصفانه بخواهیم بگوییم، کنترل حریم خصوصی بهتر از گذشته است. کاربران می‌توانند برخی از داده‌های جمع‌آوری شده توسط گوگل را کنترل کنند و اکنون گزینه‌ی حذف خودکار داده‌های حساب‌های کاربری گوگل، در دسترس کاربران است. با این حال، راه‌های بسیاری برای جمع‌آوری داده‌های کاربران توسط گوگل وجود دارد و کروم اطلاعات را تا هرقدر که بتواند به صورت قانونی راهی سرورهای غول جست و جو می‌کند، به خصوص اگر دائما با حساب کاربری خود وارد سیستم شوید. البته که جمع‌آوری اطلاعات با آنچه که هکرها و سارقان انجام می‌دهند، متفاوت است اما همچنان دغدغه‌ی اصلی حریم خصوصی پابرجاست، خصوصا اگر سرورها به درستی پیکربندی نشده باشند و منجر به نشت اطلاعات کاربران شود.

دیگر برترین مرورگر موجود مبتنی بر کرومیوم نیست

بروزر های مبتنی بر کرومیوم تند و خوش کارکرد هستند و طرز استفاده از آن‌ها بسیار آسان است. برای مدت های طولانی و سال‌ های متوالی، کروم بهترین مرورگر کرومیوم بود و به همین خاطر کاربران با ‌سوالات گوناگونی مواجه بودند که آیا شرکتی که تجارت آن بر پایه‌ی تبلیغات استوار استو پیش می رود، افزونه‌های مسدود کننده را به مرورگر خود راه خواهد یا خیر. غول جست و جو سخت‌افزار خود را با نرم‌افزار به صورت یکپارچه عرضه می کند که به نظر کار اشتباهی نمی رسد. ترکیب کروم با بقیه اپلیکیشن‌های این شرکت به آسانی صورت می گیرد، ولی همه‌ی کاربران چنین چیزی را نمی‌پسندند چونکه که تنها در پی یک تجربه‌ی لذت بخش از گشت و گذار در وب، مبتنی بر کرومیوم هستند و خیلی تمایلی به اکوسیستم گوگل ندارند.

خوشبختانه، انتخاب ‌های مبتنی بر کرومیوم خیلی زیادی وجود دارد که تقریبا تجربه‌ای شبیه به کروم را ارائه می‌دهند که با بقیه محصولات نرم‌افزاری گوگل ادغام نشده‌اند. اگرچه هنوز هم می‌توانید از یوتوب، گوگل درایو، جی‌میل و بقیه برنامه‌ها در هر مرورگر دیگری استفاده کنید. گرچه برای آن‌ها نیز گزینه‌های جایگزین بسیار جالب توجهی وجود دارد.

پیدا کردن مرورگر تازه

چنانچه آماده‌ی کنار گذاشتن کروم هستید، راهنمایی‌های بسیاری برای یافتن گزینه‌ای با مسدود کننده‌ی تبلیغات، امنیت و حفظ حریم خصوصی وجود دارد. Brave، برای کامپیوترها و فایرفاکس نیز در عرصه‌ی گوشی‌های همراه می‌توانند گزینه‌‌های جذابی باشند. اج مایکروسافت همچنین برپایه‌ی کرومیوم است و همین‌طور سافاری که بهترین گزینه برای اکو سیستم اپل به حساب می آید.

 

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

واکنش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *