آیا اینستاگرام قوانین کپی رایت آنلاین را بازنویسی می‌کند؟

Please log in or register to like posts.
اخبار

آیا اینستاگرام قوانین کپی رایت آنلاین را بازنویسی می‌کند؟

اینستاگرام جدیدا اعلام کرده که برای جایگذاری پست‌ها در وب‌سایت‌ها به یوزرها مجوز نمی‌دهد . این اقدام به کام کاربرانی که به جایگذاری یا امبد تصاویر اینستاگرام عادت دارند , خوش نخواهد آمد اما در برابر ادعاهای نقض کپی رایت از این شبکه اجتماعی محافظت می کند .

سخنگوی فیسبوک اعلام کرده :

«در حالی که شرایط ما این امکان را آماده مینماید که جواز فرعی اعطا کنیم , چنین کاری را برای API جایگذاری انجام نمی‌دهیم . سیاست‌های پلتفرم ما اعلام می کند که افراد ثالث برای این فعالیت نیاز به اخذ به مجوز از مالکان حقوق تصاویر دارند . این اقدام نشان می دهد که فرد برای اشتراک محتوا نیاز به مجوز دارد , مجوزی که احتمال دارد موردنیاز قانون باشد . »

به زبان ساده فیسبوک اعلام کرده که در حالتی‌که می‌خواهید تصویر حاضر در صفحه یک کاربر را در وب‌سایت خویش منتشر نمایید , برای این عمل بایستی مجوز بگیرید . اگر این کار را نکنید , احتمال دارد شما را تحت پیگرد قانونی قرار دهند .

این تغییر در سیاست‌های اینستاگرام به احتمال فراوان برای عکاسان حرفه‌ای خوشایند خواهد بود , به دلیل آن که آن‌ها می توانند در مذاکره با ناشران دست بالا را داشته باشند . با وجود این مسئله , این احتمال وجود دارد که تغییرات متعددی در فرهنگ دنیای وب تولید شود . تاکنون افراد بدون هیچ نگرانی پست‌های اینستاگرام افراد مختلف را در وب‌سایت خود قرار می‌دادند اما شاید این موضوع در آینده تغییر نماید .

اینستاگرام

محدودیت های اینستاگرام

اخیرا یک عکاس حرفه‌ای به اسم «الیوت مک‌گاکن» موفق به ثبت چهره یی از یک دریاچه موقت در «دره مرگ» شده‌است . این تصویر بسیار نادر است چرا که با یک دره خشک روبه‌رو هستیم که بجهت باران‌های شدید , دریاچه‌ای درون آن ایجاد شده بود .

روزنامه «نیوزویک» برای به کار گیری از این عکس درخواست مجوز از مک‌گاکن کرد البته این عکاس چنین درخواستی را قبول نکرد . این موضوع باعث شد که نیوزویک بجای انتشار تصویر , پست مربوط به آن را از صفحه مک‌گاکن بردارد و در صفحه خویش جایگذاری نماید . پس از این اقدام , مک‌گاکن از نیوزویک شکایت و اعلام کرد که این مجله مجوزی برای استفاده از این تصویر دریافت نکرده است .

نیوزویک در جواب این ادعا اعلام کرد که بدون نیاز به مجوز این عکاس می‌تواند تصویر را به صورت غیرمستقیم از اینستاگرام بردارد . در شرایط خدمات اینستاگرام عنوان شده که هر شخصی که تصویری را درون اینستاگرام آپلود می‌کند , حق کپی رایت به این شبکه اجتماعی می‌دهد که شامل مجوزهای فرعی برای کاربران دیگر میگردد . نیوزویک به همین موضوع اشاره کرده و گفته این قانون برای تعبیه پست‌ها نیز موجود هست .

در ماه آوریل نیز وب‌سایت «مشبل» با پرونده مشابهی مواجه شد و توانست در آن پیروز شود , بدین ترتیب نیوزویک برای پیروزی در پرونده امیدوار بود . قاضی دادگاه مشبل اعلام کرد که عکاس مجوز استفاده از تصویر را به اینستاگرام اعطا کرده و وب‌سایت مشبل هم قادر است آن را به نمایش بگذارد . با وجود این قضیه , قاضی پرونده نیوزویک اظهار‌کرد که مدارک کافی برای تصمیم‌گیری ندارد .

با وجود تمام موارد بالا , موضع اخیر اینستاگرام میتواند به ضرر نیوزویک به پایان برسد . این شبکه اجتماعی با اعلام این موضوع که افراد برای جایگذاری تصاویر از اینستاگرام مجوز نمی‌گیرند , مانع به کارگیری افراد از استدلال مشبل میشود . هنگامی که اینستاگرام به صراحت اعلام کرده که مجوز فرعی برای نمایش تصاویر صادر نکرده , نیوزویک به سختی قادر است قاضی پرونده را قانع نماید .

اینستاگرام

اینستاگرام

اینستاگرام اعلام کرده که در هم اکنون بررسی راه‌هایی برای در اختیار گرفتن یوزرها روی مراحل جایگذاری تصاویر روی وب‌سایت‌های متعدد است . اینک در حالتی که بخواهید بازدارنده از قرارگیری پست‌های خویش در رسانه‌ها گردید , می توانید اکانت خویش را به پرایوت یا این که فردی تغییر تحول دهید , اما این مبادرت منجر می‌گردد که یوزرها اینستاگرام هم پست‌های شما‌را نبینند و به کسب و فعالیت شما ضربه وارد شود .

هم اکنون این شبکه اجتماعی ویژگی برای کاربران درنظر نگرفته که توسط آن بتوانند پست‌های خویش را به صورت عمومی منتشر نمایند اما مانع از جایگذاری آن‌ها در وب‌سایت‌های خارجی شوند . به گفته «کیم آلمازان» , وکیل فعال در حوزه کپی رایت , امن‌ترین مسیر برای شرکت‌های رسانه‌ای کسب مجوز پیش از جایگذاری پست‌های اینستاگرام در وب‌سایت‌های خویش است .

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

واکنش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *