آیا اینستاگرام قوانین کپی رایت آنلاین را بازنویسی می‌کند؟

Please log in or register to like posts.
اخبار
download 17 - دیجی نار

آیا اینستاگرام قوانین کپی رایت آنلاین را بازنویسی می‌کند؟

اینستاگرام جدیدا اعلام کرده که برای جایگذاری پست‌ها در وب‌سایت‌ها به یوزرها مجوز نمی‌دهد . این اقدام به کام کاربرانی که به جایگذاری یا امبد تصاویر اینستاگرام عادت دارند , خوش نخواهد آمد اما در برابر ادعاهای نقض کپی رایت از این شبکه اجتماعی محافظت می کند .

سخنگوی فیسبوک اعلام کرده :

«در حالی که شرایط ما این امکان را آماده مینماید که جواز فرعی اعطا کنیم , چنین کاری را برای API جایگذاری انجام نمی‌دهیم . سیاست‌های پلتفرم ما اعلام می کند که افراد ثالث برای این فعالیت نیاز به اخذ به مجوز از مالکان حقوق تصاویر دارند . این اقدام نشان می دهد که فرد برای اشتراک محتوا نیاز به مجوز دارد , مجوزی که احتمال دارد موردنیاز قانون باشد . »

به زبان ساده فیسبوک اعلام کرده که در حالتی‌که می‌خواهید تصویر حاضر در صفحه یک کاربر را در وب‌سایت خویش منتشر نمایید , برای این عمل بایستی مجوز بگیرید . اگر این کار را نکنید , احتمال دارد شما را تحت پیگرد قانونی قرار دهند .

این تغییر در سیاست‌های اینستاگرام به احتمال فراوان برای عکاسان حرفه‌ای خوشایند خواهد بود , به دلیل آن که آن‌ها می توانند در مذاکره با ناشران دست بالا را داشته باشند . با وجود این مسئله , این احتمال وجود دارد که تغییرات متعددی در فرهنگ دنیای وب تولید شود . تاکنون افراد بدون هیچ نگرانی پست‌های اینستاگرام افراد مختلف را در وب‌سایت خود قرار می‌دادند اما شاید این موضوع در آینده تغییر نماید .

اینستاگرام

محدودیت های اینستاگرام

اخیرا یک عکاس حرفه‌ای به اسم «الیوت مک‌گاکن» موفق به ثبت چهره یی از یک دریاچه موقت در «دره مرگ» شده‌است . این تصویر بسیار نادر است چرا که با یک دره خشک روبه‌رو هستیم که بجهت باران‌های شدید , دریاچه‌ای درون آن ایجاد شده بود .

روزنامه «نیوزویک» برای به کار گیری از این عکس درخواست مجوز از مک‌گاکن کرد البته این عکاس چنین درخواستی را قبول نکرد . این موضوع باعث شد که نیوزویک بجای انتشار تصویر , پست مربوط به آن را از صفحه مک‌گاکن بردارد و در صفحه خویش جایگذاری نماید . پس از این اقدام , مک‌گاکن از نیوزویک شکایت و اعلام کرد که این مجله مجوزی برای استفاده از این تصویر دریافت نکرده است .

نیوزویک در جواب این ادعا اعلام کرد که بدون نیاز به مجوز این عکاس می‌تواند تصویر را به صورت غیرمستقیم از اینستاگرام بردارد . در شرایط خدمات اینستاگرام عنوان شده که هر شخصی که تصویری را درون اینستاگرام آپلود می‌کند , حق کپی رایت به این شبکه اجتماعی می‌دهد که شامل مجوزهای فرعی برای کاربران دیگر میگردد . نیوزویک به همین موضوع اشاره کرده و گفته این قانون برای تعبیه پست‌ها نیز موجود هست .

در ماه آوریل نیز وب‌سایت «مشبل» با پرونده مشابهی مواجه شد و توانست در آن پیروز شود , بدین ترتیب نیوزویک برای پیروزی در پرونده امیدوار بود . قاضی دادگاه مشبل اعلام کرد که عکاس مجوز استفاده از تصویر را به اینستاگرام اعطا کرده و وب‌سایت مشبل هم قادر است آن را به نمایش بگذارد . با وجود این قضیه , قاضی پرونده نیوزویک اظهار‌کرد که مدارک کافی برای تصمیم‌گیری ندارد .

با وجود تمام موارد بالا , موضع اخیر اینستاگرام میتواند به ضرر نیوزویک به پایان برسد . این شبکه اجتماعی با اعلام این موضوع که افراد برای جایگذاری تصاویر از اینستاگرام مجوز نمی‌گیرند , مانع به کارگیری افراد از استدلال مشبل میشود . هنگامی که اینستاگرام به صراحت اعلام کرده که مجوز فرعی برای نمایش تصاویر صادر نکرده , نیوزویک به سختی قادر است قاضی پرونده را قانع نماید .

اینستاگرام

اینستاگرام

اینستاگرام اعلام کرده که در هم اکنون بررسی راه‌هایی برای در اختیار گرفتن یوزرها روی مراحل جایگذاری تصاویر روی وب‌سایت‌های متعدد است . اینک در حالتی که بخواهید بازدارنده از قرارگیری پست‌های خویش در رسانه‌ها گردید , می توانید اکانت خویش را به پرایوت یا این که فردی تغییر تحول دهید , اما این مبادرت منجر می‌گردد که یوزرها اینستاگرام هم پست‌های شما‌را نبینند و به کسب و فعالیت شما ضربه وارد شود .

هم اکنون این شبکه اجتماعی ویژگی برای کاربران درنظر نگرفته که توسط آن بتوانند پست‌های خویش را به صورت عمومی منتشر نمایند اما مانع از جایگذاری آن‌ها در وب‌سایت‌های خارجی شوند . به گفته «کیم آلمازان» , وکیل فعال در حوزه کپی رایت , امن‌ترین مسیر برای شرکت‌های رسانه‌ای کسب مجوز پیش از جایگذاری پست‌های اینستاگرام در وب‌سایت‌های خویش است .

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

واکنش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *