آمازون اجازه استفاده پلیس از تکنولوژی خود را به مدت 1 سال نمی دهد

Please log in or register to like posts.
اخبار
38 1 - دیجی نار

آمازون اجازه استفاده پلیس از تکنولوژی خود را به مدت 1 سال نمی دهد

آمازون برای رفع برخی نگرانی‌ها در حوزه‌ی حریم خصوصی اعلام کرد که ادارات پلیس به‌مدت یکسال اجازه‌ی به کارگیری از فناوری تشخیص چهره‌ی Rekognition را ندارند .

آمازون در اطلاعیه‌ای رسمی ذکر کرد افسران پلیس به‌مدت 1سال اجازه‌ی به کارگیری از نرم‌افزار تشخیص چهره‌ی این موسسه موسوم به Rekognition را ندارند . آمازون در اطلاعیه‌ی تازه خویش می گوید : «ما از این موضوع که دولت‌ها به‌منظور کنترل روی استفاده‌ی اخلاقی از فناوری تشخیص چهره حق دارند قوانین‌و‌مقررات سخت‌گیرانه‌تری وضع نمایند , حمایت کرده‌ایم . آن‌طور که به‌نظر می رسد کنگره‌ی ایالات متحده قصد دارد با این بحران مقابله نماید . ما امیدوار هستیم که تصمیم جدیدمان برای منع یک‌ساله‌ی افسران پلیس از به کار گیری از تشخیص چهره زمان کافی را به کنگره به‌منظور پیاده‌سازی قوانین مناسب در این باره , ‌ ارائه دهد» .

آمازون می گوید گروه‌هایی مانند کمیسیون بین‌المللی افراد مفقود شده ( ICMP ) و سازمان Exploited Children همچنان به فناوری تشخیص چهره‌ی Rekognition دسترسی خواهند داشت . Rekognition را می‌توان نرم‌افزاری در حوزه‌ی بینایی رایانه‌ای ( Computer Vision ) به‌حساب آورد که بر بستر فضای ابری فعالیت مینماید و به مشتریان امکان می دهد تصاویر را براساس شباهت‌های بصری‌شان با یکدیگر تطبیق دهند . Rekognition توانایی تشخیص اشیا , حیواناتی مانند سگ و موارد دیگر مانند صندلی را داراست . ازطریق Rekognition همچنین می‌توان چهره‌ی انسان‌ها را با‌ یکدیگر مقایسه کرد .

 قوانین آمازون در خصوص استفاده از این برنامه

براساس قوانین عادی , اداره‌ی پلیس ممکن است تصویر هزاران فرد مظنون به‌انجام جنایت را در سرورهای آمازون آپلود نماید ( از این تصاویر اصطلاحا با نام ماگ‌شات یاد می شود ) . به‌لطف این فعالیت افسران پلیس می‌توانند با اتکا بر سرورهای آمازون , چهره‌ی افرادی را که می بینند با تصاویر سرورها مقایسه نمایند . بنابراین جنایت‌کاران بسیار سریع‌تر شناسایی شوند . Rekognition به میزان شباهت تصاویر امتیازی خاص تعلق می‌دهد , بدین ترتیب هرچه امتیاز کسب‌شده بیشتر باشد بین دو تصویر شباهت بیشتری دیده می شود و پلیس میتواند بهتر تصمیم بگیرد .

آمازون سرویس تشخیص چهره‌ی Rekognition را در سال ۲۰۱۶ راه اندازی کرد و از دست‌کم دو سال پیش در همیاری با ارگانهای اجراکننده قانون , آن را به ادارات پلیس نیز ارائه داده است . درحال‌حاضر مشخص نیست که چند مورد از ادارات پلیس آمریکا به فناوری Rekognition مجهز شده‌اند . اداره‌ی پلیس اورلاندو مدتی پیش‌ به‌صورت آزمایشی به کارگیری از Rekognition را آغاز کرد , ولی بعدا بنابه‌دلایلی خاص تصمیم گرفت آن را کنار بگذارد . طی ماه‌ها و سال‌های اخیر , کاربران معمولی و بسیاری از کارشناسان حوزه‌ی هوش مصنوعی آمازون را به‌خاطر ارائه‌ی خدمت تشخیص چهره‌اش به ادارات پلیس به‌شدت موردانتقاد قرار داده‌اند .

فناوری Rekognition

در ماه ژوئیه ۲۰۱۸ ( تیر و مرداد ۱۳۹۷ ) اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا موسوم‌به ACLU اذعان کرد که ۲۵ هزار ماگ‌شات را روی سرورهای آمازون آپلود کرده و بعد از آن ازطریق Rekognition , تصاویر موردبحث را با تصاویر ۵۳۵ عضو کنگره‌ی ایالات متحده مقایسه نموده است . در اتفاقی مضحک ACLU متوجه شد چهره‌ی ۲۸ تن از اعضای کنگره که در بین آن ها ۶ قانون‌گذار سیاه‌پوست نیز دیده می شود , با ماگ‌شات‌ها مطابقت داشته است . همین موضوع سبب ساز شد توجه چند تن از اعضای کنگره به این مورد جلب شود . آن ها آمازون را برای ارائه‌ی جزئیات بیشتر درمورد فناوری Rekognition تحت فشار قرار دادند .

آمازون در اطلاعیه‌ی جدید اذعان کرد تست انجام‌شده توسط ACLU , غیرمنصفانه بوده است . آمازون به کاربر امکان می دهد معیاری تحت عنوان «حداقل میزان تشابه» را تنظیم نمایند تا نرم‌افزار بتواند با اتکا بر این معیار , تصاویر شبیه به‌هم را بیابد . ACLU این تنظیمات را نادیده گرفت و آن را به‌صورت پیش‌فرض روی ۸۰ درصد قرار بخشید , همین موضوع به پیدا کردن نتایج اشتباه منتهی شد . آمازون در اطلاعیه‌ای مجزا ذکر کرد که این عدد برای پیدا کردن نتایج پایانی , بسیار پایین است و نهادهای مجری قانون بایستی آن را روی ۹۹ درصد قرار دهند تا دقت نهایی نرم‌افزار ارتقاء یابد . آمازون می گوید با تنظیم معیار یادشده روی ۹۹ درصد , هیچ‌یک از اعضای کنگره با ماگ‌شات‌ها مطابقت نداشتند .

فناوری تشخیص چهره طی سال‌های اخیر توجهات زیادی را به‌خود جلب نموده است و شرکت‌های متعددی به آن رغبت نشان داده‌اند . بااین‌حال IBM سه‌شنبه‌ی قبل اعلام کرد که قصد دارد خود را از بازار فناوری‌های تشخیص چهره به‌طور کلی کنار بکشد . IBM از نگرانی در زمینه‌ی «حریم خصوصی» و «برابری نژادی» به‌عنوان دلایل خروج از فناوری تشخیص چهره یاد کرد .

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

واکنش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *