کرونا و چند خبر دسته اول | از واکسن تا نشانی

Please log in or register to like posts.
اخبار
کرونا و چند خبر دسته اول | از واکسن تا نشانی

کرونا ویروس، این بیماری تمام دنیا را درگیر کرده است تنها یک مانع دیگر برای تولید واکسن دارد. بیل گیتس و تیم همراهش از این موضوع میگویند

بیل گیتس به تازگی در صحبتی با شبکه خبری CNN به بحث در خصوص آخرین مانع بر سر راه استفاده از واکسن کرونا پرداخته است. او اظهار دارد این واکسن تا آخر امسال و یا اول سال بعد آماده می‌شود.

کرونا ویروس، این بیماری تمام دنیا را درگیر کرده است

دانشمندان پیوسته و پیگیر در پی واکسنی برای ویروس کرونای تازه معروف به SARS-CoV-2 هستند. در حال حاضر کسی اطلاعی ندارد که واکسن احتمالی این کرونا تا چه حد تاثیرگذار خواهد بود یا مصونیت آن تا چه اندازه ماندگار است، ولی رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی ایالات متحده، دکتر آنتونی فاوچی، چند روز پیش در جلوی کنگره به صورت علنی اظهار کرد که نخستین واکسن همگانی کرونا می‌تواند تا آخر سال ۲۰۲۰ مهیا شود. با این وجود، هنوز یک سد بزرگ وجود دارد که باید ازمسیر برداشته شود و بیل گیتس اخیرا در گزارشی به آن اشاره کرد.

موسس کمپانی مایکروسافت چند روز پیش به همراه اندرسون کوپر و دکتر سانجای گوپتا در ویژه برنامه شبکه CNN برای ویروس کرونا حاضر شد تا درباره واکنش آمریکا در برابر پاندمیک کرونا حرف بزند. او اظهار کرد تصویری که در حال حاضر امروز در آخرای ماه ژوئن از آمریکا و سرتاسر دنیا می‌بینیم دشوارتر از آن‌چیزی است که ما انتظارش را داشتیم، و بازهم تذکر داد که همه ی این قضایا می‌تواند در پاییز بسیاربدتر شود. او گفت که آمریکا به میزان لازم در مبارزه با ویروس کرونا توجه نکرده است، حتی با اینکه مقدار آزمایش‌ها بالاخره روندی افزایشی پیدا کرده است. بیل گیتس در ادامه گفت:

امکان این موضوع وجود دارد که آزمایش‌گرفتن برای یک عامل بیماری‌زا تازه خیلی سریع افزایش یابد. در اصل، کشورهای مختلفی این کار را بسیار خوب انجام دادند و فناوری هم هر روز در حال بهبود یافتن است. ایالات متحده، به‌ شکل اخص، پیشرو نبوده یا هماهنگی که انتظار می رفت را از خود بروز است.

بعضی ایالات ثابت کردند که تنها با دنبال کردن همه ی دستورالعمل‌های مرکز کنترل بیماری‌ها (CDC) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) می‌توان چه قدم بزرگی برداشت و تفاوت‌ها را دید. در شهر نیویورک که روزی یکی از مرکز های اصلی پاندمیک کرونا ویروس بود، آمار مبتلا شدگان به کرونا از تاریخ ۱ ژوئن از مرز ۲ درصد هیچگونه افزایشی نداشته است. این موضوع زمانی در حال رخ دادن است که هم زمان در تگزاس به دلیل روند صعودی تعداد مبتلا شدگان برگشت به شرایط گذشته وعادی لغو شده زیرا نرخ ابتلا به حدود ۱۰ درصد رسیده است و ده‌ها هزار نفر در هفته ای گذشت به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

اما تولید و پخش واکسن می‌تواند این شرایط را دگرگون کند و بیل گیتس هم مثل دکتر فاوچی لعتقاد دارد که نخستین واکسن تا پایان امسال یا اوایل سال بعد به مرحله بهره برداری خواهد رسید. طبق آنچه سازمان جهانی بهداشت گفته است، اکنون بیشتر از ۱۴۰ کشور در حال تهیه واکسن کرونا هستند و در هفته‌های پیشین تعدادی از این موسسات به فاز سوم آزمایش‌های خود رسیده‌اند. ولی خوب بیل گیتس اعتقاد دارد که بزرگ‌ترین چالش نه تهیه و پخش واکسن  کرونا بلکه تحت تاثیر قرار دادن مردم است که از آن استفاده کنند.

بیل گیتس می‌گوید: «اگر واکسن بهینه ای تهیه شود، به آن معنا واکسنی که بتواند از نتقال کرونا جلوگیری کند، چنان‌چه ۷۰ تا ۸۰ درصد از مردم از این واکسن استفاده کنند همه از تاثیرات آن استفاده می کنند. اگر به چنین سطحی برسیم می‌توانیم از نکات مثبت ایمنی همگانی بهره مند شویم، در نتیجه تنها در آن صورت است که به طور جدی قادر به حذف یا کاهش نمایی آمار مبتلایان خواهیم بود.» گیتس اعتقاد دارد که با رشد بسیارسریع فرآیند های آزمایشی، راه دشواری پیش رو است تا بتوانیم اعتماد جامعه را به این سمت معطوف کنیم. با این حال، او اعتقاد دارد که بیشتر مردم واکسن را دریافت خواهند کرد یا حداقل تعداد قابل قبولی آن را استفاده می کنند تا بتوانیم شرایط را به حالتی که در گذشته بود نزدیک کنیم.

آمار کرونا در 8 تیر

همان‌ گونه که در جریانید،ایران هم درگیر کرونا است و مبتلایان زیادی دارد و هر روز  ظهر، وزارت بهداشت آمار مبتلایان و بهبود یافته‌گان را منتشر می‌کند.

به گفته دکتر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت و درمان کشور، تا بعد از ظهر 8تیر آمار مبتلایان در مقایسه با روز گذشته افزایش دو هزار و ۴۸۹ نفری را تجربه کرده ‌است. از میان مبتلایان تازه، هزار و ۴۰۶ نفر بستری شدند.

مجموع مبتلایان کرونا در ایران به ۲۲۲ هزار و ۶۶۹ نفر رسید. و با جمع بندی مورد های گذشته تاکنون ۱۰ هزار و ۵۰۸ نفر از ایرانیان دیگر در قید حیات نیستند که در مقایسه با آمار ۱۰ هزار و ۳۶۴ نفری روز گذشته ۱۴۴ نفر افزایش داشته‌است. خوشحال کننده است که امروز روند درمان بهبود مبتلایان را میتوانیم شاهد باشیم و دو هزار و ۶۴۰ نفر ازمبتلایان مرخصی خود را از بیمارستان گرفتند.

با حساب کردن مورد هایی که در گذشته بودند ۱۸۳ هزار و ۳۰۱​ نفر از ایرانیان عزیزمان ویروس چالش برانگیز کرونا را توانسته اند شکست دهند ولی ۲۹۴۶ نفر در وضعیت اضطراری قرار دارند و زیر نظر مراقبت های ویژه هستند .

در انتها، یک میلیون و ۶۱۰ هزار و ۸۶۹ مورد آزمایش تشخیص کرونا در ایران صورت گرفته‌است. از شما خواهشمندیم موارد بهداشتی را به طور کامل رعایت کنید و زنجیره انتقال کرونا را پاره کنید.

اعلامیه جدید ایالات متحده در خصوص کرونا

مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا (CDC) در گزارشی تازه موارد جدیدی را تحت عنوان نشانه‌های احتمالی مبتلا شدن به ویروس کرونا به لیستی که در گذشته داشتید  اضافه کنید.

با روند رو به رشد دوباره تعداد مبتلا شدگان به ویروس کرونا، مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا (CDC) در بیانیه‌ای جدید نشانه‌های تازه ای را به لیست مواردی که احتمالا نشانه ی کرونا هستند اضافه کرده است. این مرکز اظهار دارد: «مبتلا شدگان به کرونا لیست وسیعی از نشانه های خفیف و شدید را از خود نشان داده‌اند. این نشانه ها توانایی این را دارند که از ۲ تا ۱۴ روز بعد از مبتلا شدن به کووید19 در فرد پدید آید.»

مرکز کنترل بیماری‌ها اکنون گرفتگی یا آبریزش بینی را تحت عنوان یکی از ۱۱ نشانه دیگر احتمالی برای مبتلا شدن به کرونا در لیست خود جای داده است. این لیست به شکل زیر است:

گرفتگی یا آبریزش بینی
سرفه
اسهال
کوفتگی
تب و لرز
سردرد
تنگی تنفس
دردهای عضلانی
تهوع و استفراغ
از بین رفتن حس بویایی یا چشایی
گلو درد
مرکز کنترل بیماری‌ها متذکر می شود اشخاصی که علائم زیر را دارند بهتر است سریعا خود را به مراکز درمانی ارجاع دهند:

تنگی نفس
تداوم در درد و سنگینی  قفسه سینه
گیجی
عدم توانایی در بیدار ماندن یا حفظ هشیاری
سیاه شدن لب یا صورت
رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی ایالات متحده، دکتر آنتونی فاوچی، ۶ تیر در کارگروه ویژه مقابله با کرونا اظهار کرد: «در طول سال‌هایی که مشغول تحقیق و بررسی بیماری‌های عفونی بوده‌ام، هیچوقت همچین بیماری قابل تغییری به لحاظ توان مندی در بیمار کردن یا نکردن اشخاص ندیده‌ام. هیچ بیماری عفونی دیگری به این شکل نبوده که ۴۰ درصد از افراد هیچگونه علامتی نداشته باشند، بعضی علائم ضعیفی داشته باشند و تعدادی به نشانه های بسیار بدی دچار شوند.»

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

واکنش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *