کره‌ جنوبی نوآورترین کشور دنیا شد، جایگاه نا امید کننده ایران

Please log in or register to like posts.
اخبار
کره‌ جنوبی نوآورترین کشور دنیا

بلومبرگ فهرست نوآورترین کشورهای دنیا در سال 2021 را منتشر نموده است. در حالی اسم کره جنوبی تحت عنوان نوآورترین کشور دنیا در میان اسم سایر کشورها می‌درخشد که ایالات متحده نتوانسته است جایگاهی میان ده کشور خلاق دنیا از آن خود نماید و اسم ایران در قعر جدول رتبه بندی دیده می شود.

 

نوآورترین کشور دنیا

در فهرست نوآورترین کشورهای دنیا،‌ کره جنوبی صدرنشین، سنگاپور در رتبه دوم و آلمان پس از سوییس در جایگاه چهارم این رده بندی قرار گرفته است. ژاپن دیگر کشور آسیایی است که توانسته رتبه 12 فهرست نوآورترین کشورهای جهان را از آن خود نماید. در این فهرست ایران بعداز امارات، قطر و عربستان با قرار گرفتن در جایگاه شصتم در قعر جدول قرار گرفته است.

فهرست بلومبرگ مبنی بر هفت مولفه مختلف از جمله هزینه‌های تخصیص داده شده برای تحقیق و توسعه، توانایی تولید، تمرکز شرکت‌های دولتی در توسعه فناوری و بعضی مولفه‌های دیگر بررسی می گردد.

یکی از دلایلی که باعث شده کره جنوبی بتواند لقب نوآورتررین کشور دنیا را به خود اختصاص بدهد به رشد اختراعات ثبت شده و عملکرد قوی در تحقیق، توسعه و تولید در این کشور مربوط می شود.

 

کره جنوبی نوآورترین کشور دنیا

 

سنگاپور که در رتبه دوم فهرست جای دارد،‌ بودجه‌ای برای کمک به کارگران و شرکت‌ها برای مهاجرت به اقتصاد دیجیتالی اختصاص داده است و همین مساله سبب شده امتیاز بالایی را در بخش تولید از آن خود نماید. همینطور فعالیت دانشگاه‌های این کشور که در رقابت با بسیاری از مراکز آموزش عالی جهان فعالیت می‌کنند در این رتبه بندی بی تاثیر نبوده است.

در بین کشورهایی که در فهرست نوآورترین کشورهای دنیا نام آنها ذکر شده شده است، سوئیس تحت عنوان پیشروترین کشور در فناوری مالی و بیولوژیکی بالاترین امتیاز را از آن خود نموده است.

 

کره جنوبی نوآورترین کشور دنیا

 

آلمان در حالی در رتبه چهارم نوآورترین کشور دنیا قرار گرفته است و صدر نشینی را به کره جنوبی واگذار نموده است که دو سال قبل «یورگن میشلز» اقتصاددان ارشد «Bayerische Landesbank» ، اعلام کرده بود که این کشور فاقد کارگران ماهر و استراتژی مناسب برای فناوری نسل بعدی است.

از طرفی آمریکا و چین به عنوان دو غول اقتصادی بزرگ دنیا هم نتوانستند جایگاه مناسبی در میان کشورهای نوآور به خود اختصاص بدهند و هر دو کشور در فهرست 2021 از مقام قبلی خود افت کردند.

سال گذشته آمریکا جزء ده کشور نوآور جهان بود و در حال حاضر با دو پله سقوط در رتبه یازدهم جدول نوآورترین کشور دنیا قرار گرفته است. شاید یکی از دلایل این سقوط به موانع ایجاد شده از سمت دولت آمریکا برای تحصیل دانشجویان نخبه در این کشور مربوط می گردد.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

واکنش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *