پرندگان و تاسیسات خورشیدی | علت این همه مرگ چیست

Please log in or register to like posts.
اخبار
پرندگان

تأسیسات انرژی خورشیدی، هر ساله جان تعداد بسیار زیادی پرنده را می‌ گیرد و تا به امروز دلیل خاص و درخوری برای این موضوع پیدا نشده است. با سیستم نظارت گر هوش مصنوعی پرندگان پی بردن به باعث و بانی این اتفاق میسر می شود.

مزرعه های دارای سیستم خورشیدی ایالت متحده با معضل کشته شدن پرندگان دست و پنجه نرم می کنند. مدت های زیادی است که جنازه ی پرندگان در حوالی تأسیسات خورشیدی به چشم می خورد. این اتفاق تعجب برانگیز، یکی از صد ها نتایج افزایش یافتن مزرعه های خورشیدی است. تا به الان هیچگونه علت منطقی و خاصی برای این موضوع یافت نشده است؛ ولی برای انرژی تجدیدپذیری که مدعی سازگار بودن با محیط زیست است، این دست پیامد و نتیجه ای به هیچ عنوان خوب و خوشایند نیست. در نتیجه در سال ۲۰۱۳ گروهی از سازمان‌های تأسیساتی، آکادمیک و محیطی برای ایجاد کردن تشکلی کاری در این زمینه دور هم جمع شدند. هدف و قصد این تشکل ایجاد شده، بهینه سازی استراتژی‌هایی در راستای کم کردن کشته شدن و مردن پرندگان در تأسیسات خورشیدی پیرامون آمریکا است. به نقل از میستی اسپورر، دانشمند ارشد محیط زیست در شرکت Duke Energy و یکی از عضو های گروه کاری:

پژوهش‌ های کمی درخصوص اثرات خورشید بر پرنده‌ها صورت گرفته است. پیدا کردن جنازه ی پرنده‌ای به چه معنا است؟ تا الان هیچ‌ شخصی اطلاعی ندارد؛ ولی پیدا کردن و بررسی داده‌های مربوط به مرگ پرندگان در تأسیسات خورشیدی هم کار دشواری است.

تاسیسات

بر اساس یکی از اولین پژوهش‌های مربوط به آثار خورشیدی در سال ۲۰۱۶ میلادی، صدها مزرعه‌ی خورشیدی در مقیاس تأسیساتی در پیرامون آمریکا وجود دارند که هر ساله چهارده هزار پرنده را می کشند. این آمار مقداری کمتر از آمار پرندگانی است که بر اثر تأسیسات سوخت‌ فسیلی کشته شدند (به خاطر نشر کربن، برق گرفتگی و مسمومیت)، ولی پژوهشگرها معتقدند با گسترش و افزایش مزارع خورشیدی، آمار کشته شدن پرندگان چیزی در حدود سه برابر شده است.

ربطی که بین تأسیسات خورشیدی و کشته شدگان پرندگان وجود دارد تا اینجای کارمشخص نیست؛ ولی مطابق با یکی از نظریه‌های پیشتاز، پرنده‌ها، درخشندگی صفحات خورشیدی را با سطح رودخانه ها یکی میبینند و روی آن‌ها فرود می‌آیند که این فرود اکثرا به مرگ آن ها همراه با درد ختم می شود. به گفته‌ی اسپورر: « ولی این فرضیه نیز جای کار دارد و به هیچ عنوان قطعی نیست. آیا پرنده‌ها درست مثل انسان ها همه چیز را تماشا می کنند؟ برای رسیدن به چشم‌انداز درست و بهتری از این موضوع احتیاج به جمع‌آوری اطلاعات کامل تر و زیاد تری داریم. »

در شروع امسال، وزارت انرژی آمریکا، مبلغی به اندازه ۱/۳ میلیون دلار را به عنوان بودجه به پژوهشگران آزمایشگاه ملی آرگون داد. مقصود این گروه، توسعه‌ی پلتفرم هوش مصنوعی برای بررسی رفتار پرندگان در تأسیسات خورشیدی پیرامون آمریکا بود. پژوهشگرها پیش بینی می کنند بتوانند از دیتا و اطلاعات این سیستم برای متوجه شدن دلیل مردن پرندگان در مزرعه های خورشیدی بهره ببرند. به گفته‌ی یوکی هامادا، دانشمند زیست‌فیزیک آرگون و یکی از پیشتازان این پروژه:

مقصود پر اهمیت، کم کردن اثر محیطی خورشیدی در هر شکلی است. مردن پرندگان، در حال حاضر و در جامعه امروز تبدیل به یک نگرانی شده است‌ و صنعت انرژی تجدید‌پذیر هم در پی فهمیدن و برطرف کردن این مشکل است.

آمریکا

فقط چند منطقه در آمریکا مجهز به تأسیساتی هستند که به اپراتورهای خورشیدی برای گزارش مرگ پرندگان محتاج هستند؛ اکثر مزرعه های خورشیدی ایالات متحده، احتیاجی به حساب و کتاب های زمان‌بر و خسته‌کننده ندارند؛ ولی مشکل دیگر مزرعه ها، محدودیت جمع‌آوری داده‌ها و ارسال ارزیاب برای شمردن تعداد لاشه‌ها در طول سی روز است. با وجود اینکه شمردن لاشه‌ها به اپراتورها کمک می‌کند، هیچگونه خط و ایده ای در خصوص دلیل مردن آن‌ها نمی‌دهد. به همین خاطر است که احساس احتیاج به مشاهدات آنی در اینباره وجود دارد.

 

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

واکنش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *