توالت فضایی ناسا به ارزش 23 میلیون دلار طراحی شد!!

Please log in or register to like posts.
اخبار
طراحی توالت فضایی ناسا برای فضا

اخیراً ناسا یک توالت فضایی جدید را طراحی کرده که به زودی فضانوردان آمریکایی بخش ایستگاه فضایی بین المللی می‌توانند آن را تست نمایند. هدف از طراحی این توالت فضایی ناسا، نصب آن در فضا پیماهای مسافربری و به کارگیری از آن در ماموریت های اعماق فضا بوده است.

فعلا پایانه فضایی بین المللی میزبان اندام تراشه، ابرکامپیوتر و لیزرهای کانتومی بوده و در آینده هم به توسعه یافته ترین سرویس بهداشتی ناسا مجهز خواهد شد. توالت فضایی ناسا در بازه زمانی ۶ سال و با هزینه ۲۳ میلیون دلار طراحی و اجرا شده ‌است. احتمالاً توالت فضایی ناسا در هفته آینده با کپسول حمل و نقل سیگنوس نورثروپ گرومن پایانه فضایی ارسال خواهد شد.

توالت فضایی تازه ناسا با اعتنا به نیاز و فضاپیماهای سرنشین‌دار در آینده طراحی شده‌است. این سرویس بهداشتی قرار است بر روی کپسول اوراین که فضانوردان ناسا را حمل خواهد کرد، نصب شود. همینطور فضانوردان ساکن در ماه هم بعد از آن رهسپار مریخ خواهند شد.

به همین علت ناسا پیش از ارسال فضانوردان سعی دارد تا از سرویس بهداشتی تازه خود در پایانه فضایی استفاده کرده و از کارکرد آن طبق برنامه‌های معین شده مطمئن شود.

 

اطلاعات دقیق طراحی توالت فضایی ناسا برای فضانوردان

 

ویژگی های منحصر به فرد توالت فضایی ناسا

توالت فضایی تازه ناسا با طراحی مشابه به توالت های کهن یکی بوده و مشتمل بر بخش هایی نظیر فشرده سازی پسماند جداشدنی برای پرتاب کردن مدفوع و همینطور یک نشیمنگاه پررنگ خواهد بود. مزیت دارای اهمیت این سرویس بهداشتی حالت فشرده بودن آن بوده که نسبت به مدل های گذشته بسیار جمع و جورتر است.

همینطور این امکان را دارد که ادرار را پیش از ارسال به سامانه پشتیبانی و تبدیل به آب‌آشامیدنی تصفیه نماید. سرویس بهداشتی مدل های قدیمی در ایستگاه فضایی بین المللی در مکانی پایین دیواره بنا قرار گرفته و اعمال تعمیرات بر روی آن قابلیت و امکان پذیر نمی باشد.

درهرحال اجابت مزاج در محیط ریزگرانش همواره برای فضانوردان چالش برانگیز خواهد بود و افزون بر آن دهانه کوچک سرویس بهداشتی فضایی جدید برای تازه کاران چندان آسان نمی‌باشد.

این فضانوردان برای تمرین نشانه گیری روی سرویس بهداشتی فضایی تمرین های خود را بر روی نمونه مشابه سازی شده ای انجام خواهند داد که مجهز به دوربین داخل ظرف بوده و فضانورد از روش تماشای نمایشگر می توانند نشانه گیری را تمرین نمایند.

براساس شواهد، ناسا به طراحی هایی که برتکیه بر تجربیات قبلی و سودمند هستند علاقه مند است.

 

updated on 2/17/2021

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

واکنش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *