حاشیه کهکشان راه شیری دوچندان دورتر از آن چیزی است که تصور می‌شود!

Please log in or register to like posts.
اخبار
74586 1 - دیجی نار

دانشمندان اخیرا داده ها شگفت‌انگیزی راجع‌به کناره کهکشان راه شیری و بعد ها تیم ستاره‌ای که در آن معاش می کنیم , به دست آورده‌اند .

تا به اکنون نظریه‌ها و حقایق جالب‌توجهی درباره‌ی کناره کهکشان راه شیری پخش شده بود , ولی به تازگی پژوهشگران کشف کرده‌اند که تیم ستاره‌ای صاحب خانه منظومه خورشیدی و سیاره زمین از آنچه تصور می شد , مضاعف بزرگ‌تر است . در بررسی این مورد با ما همراه باشید .

حاشیه کهکشان راه شیری
اندازه‌گیری بعد ها چیزی که در باطن آن قرار گرفته‌ایم و قابلیت و امکان بیرون شدن و دیدن کردن به آن از خارج نیست , فعالیت چندان راحتی نیست . حالت ما برای معین کردن بعد ها کهکشان خط مش شیری نیز این‌گونه است و به همین علت , محققان مبنی بر مشاهدات خویش از اجرام کهکشان رویه شیری که در دورترین مسافت ممکن از زمین قرار گرفته‌اند , اطلاعاتی را درین ارتباط منتشر کرده‌اند .

سال قبل اعلام شد که گروه ستاره‌ای دیسک مثل رویکرد شیری قطری 260 هزار سال نوری داراست . با این حال , در حالی که تاثیرات گرانشی خورشید زیاد دورتر از آن چیزی که توقع می رود توسعه مییابد , عرصه گرانش و چگالی کهکشان روش شیری که به صورت ماده بدون‌نور غیرقابل رویت در لحاظ گرفته می شود نیز فضایی دوچندان بالاتر از یک دیسک با قطر تعدادی صد هزار سال نوری را دربرگیرنده میگردد .

بر پایه ی محاسباتی که در مقاله تازه محققان , در ژورنال “ Monthly Notices of the Royal Astronomical Society ” نشر داده شده , هاله ماده بدون نور اطراف کهکشان رویکرد شیری , یک فضای کروی به قطر 1 . 9 میلیون سال نوری را به خویش اختصاص داده است .

همان‌طور که اختر فیزیکدان آلیس دیسون ( Alis Deason ) و همکارانش از دانشگاهی در بریتانیا در تحقیق اخیر اظهار کرده‌اند , علاوه بر ستاره‌ها و اجرام آسمانی فوق‌العاده دوری که در کناره کهکشان خط مش شیری برای ما قابل رویت می‌باشند , گروه ستاره‌ای که در آن قرار گرفته‌ایم دربرگیرنده مواد دوچندان بیشتری می گردد . به صورت کلی , نسبتاً همگی کهکشان‌ها در راس خویش یک سیاه گودی کلان جرم دارا‌هستند که به واسطه گرانش فوق‌العاده‌اش , همگی اجرام کهکشان را به صورت دارای انسجام اطراف خویش نگه‌داشته و بدور خویش می‌گرداند .

هم اکنون بررسی‌های مجموعه دیسون نشان می دهند که ستاره‌های کناره کهکشان راه و روش شیری با سرعتی بیشتر از آن چیزی که نتیجه ها گرانش سیاه گودال کلان جرم راءس کهکشان است , جنبش می نمایند و این داستان را صرفا می‌توان به یاری مشاجره ماده بدون نور توجیه کرد .
74586 2 620x473 1 - دیجی نار
به ابلاغ ساده‌تر , دانشمندان این احتمال را مطرح کرده‌اند که وجود هاله‌ای کروی و فوق‌العاده بزرگ از ماده بدون‌نور , منجر شده تا ستاره‌های حاشیه کهکشان روش شیری سرعت بیشتری داشته باشند . از آنجایی که پدیده ماده بدون نور برای ما قابل بازدید و ردیابی بی واسطه نیست , از روش روش‌های غیرمستقیمی مثل پژوهش ها اخیر گروه دیسون و با بررسی اثرها این ماده در محیط اطراف می‌توان به‌وجود ماده بدون‌نور در محیط پی موفقیت .

جزئیات تحقیق انجام یافته
با وجود مطرح شدن ایده هاله ماده بدون نور در اولِ پژوهش ها , دیسون و همکارانش کارایی کردند تا وجود ماده متبوع را به روش غیرمستقیم ثابت نمایند . برای این عمل , ابتدا شبیه‌سازی‌هایی کیهانی از هاله ماده بدون‌نور کهکشان‌هایی به بزرگی راه و روش شیری انجام شد و تاثیرات این هاله در صورت منزوی بودن کهکشان و همینطور وجود مجموعه‌های ستاره‌ای دیگر بررسی شد .

خط مش شیری در یک تیم از کهکشان‌ها واقع شده که در فضایی به ارتفاع 9 . 8 میلیون سال نوری قرار دارا‌هستند . نزدیک‌ترین مورد از کهکشان‌های اطراف نیز با اسم “ M31 ” یا این که آندرومدا شناخته می‌گردد که مبنی بر محاسبات انجام‌شده , حدودا در 4 . 5 میلیارد سال دیگر با کهکشان ما برخورد می نماید ; البته فعلا , مسافت این دو کهکشان عظیم 2 . 5 میلیون سال نوری است و می‌توان اظهار‌کرد که در‌این مسافت عرصه گرانش دو تیم با یکدیگر همپوشانی داراست .

با این تفاسیر , دانشمندان از یکسری برنامه شبیه‌سازی متفاوت برای جور کردن هاله ماده بدون نور روش شیری به کارگیری کردند تا با بررسی سرعت شعاعی اجرام بیرون از کهکشان در فاصله‌های گوناگون و بر طبق چگالی این اجرام , کناره هاله ماده بدون نور کهکشان ما‌را معلوم نمایند . سرعت شعاعی به عبارتی سرعتی است که اجرام گوناگون در هنگام چرخش بدور یک راس دارا‌هستند و همگی مدل‌سازی‌ها نشان دادند که در بیرون از فضای کروی ماده بدون نور اطراف شیوه شیری , سرعت شعاعی اجرام گوناگونی نظیر کهکشان‌های کوتوله به شدت کاهش می یابد .

در تراز بعدی داده‌های شبیه‌سازی‌ها با اطلاعاتی که از رصد کهکشان‌های کوتوله اطراف رویه شیری به دست آمده , مقایسه شد و همان‌طور که توقع می رفت , سرعت این اجرام در صورت قرارگیری آن ها بیرون از فضای کروی ماده بدون‌نور به اندازه قابل‌توجهی کاهش می‌یافت .

همان‌طور که اشاره شد , مبتنی بر مقایسه داده‌های مرتبط با شبیه‌سازی‌ها و رصد فضای اطراف , مسافت شعاعی تا کناره کهکشان روش شیری 950 هزار سال نوری اندازه‌گیری شده‌است . با دو برابر کردن این عدد به قطر 1 . 9 میلیون سال نوری اظهار شده در صدر می‌رسیم .

ولی از آنجایی که انگیزه حیاتی از پژوهش ها دیسون و همکارانش معلوم کردن بعد ها حقیقی و واقعی کهکشان کمبود , احتمال دارد که در پژوهش‌های دقیق‌تر آتی این عدد تغییر تحول نماید , ولی همان‌طور که پژوهشگران اظهار کرده‌اند , معلوم شدن حاشیه کهکشان روش شیری و اطلاعاتی درباره‌ی ماده بدون نور اطراف این موسسه اجرام آسمانی می تواند نقش مهمی در پژوهش ها کیهانی ایفا نماید و در یافت کردن هاله اطراف کهکشان‌های دیگر نیز به پژوهشگران یاری دهد .

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

واکنش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *